1. W jakim formacie należy przesłać pliki?

Pliki najlepiej przesłać w krzywych w formacie  PDF, .cdr (max 16, zakrzywione czcionki), może być też mapa bitowa JPG, tiff o rozdzielczości min 300 dpi. Pliki powinny być dostosowane do wymiarów danego projektu i posiadać min 3 mm spadu.  Elementy projektu (teksty, loga, ramki) muszą zostać odsunięte od linii cięcia min. 4mm

Spad drukarski to obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Jeśli grafika nie dochodzi do krawędzi nie trzeba robić spadu.

Przykład wymiarów dla wizytówki 50 x 90 mm:
Rozmiar projektu ze spadami – 56 x 96 mm
Obszar, w którym znajdzie się tekst/ramkami/tabele – 42 x 82 mm

2. Jaki projekt najlepiej wychodzi na papierach eko?

Najlepiej wychodzi grafika o małym stopniu zadruku, bez cieniowań i gradientów

3. Pełny zadruk na papierach eko

Papiery eko są dość porowate przez co nadruk nie pokrywa się idealnie. Nie tworzy gładkiej powierzchni. Pełne aple mogą sie ścierać podczas użytkowania (w szczególności kolor szary). Taki druk wykonujemy na odpowiedzialność klienta.

4. Czy można wydrukować biały kolor na kolorowych papierach?

Tak, można. Mamy możliwość zrobienia druku cyfrowego na biało już od 1 szt.

Projekt powinien być przygotowany w krzywych, format pdf, .cdr lub .ai. Biały kolor naleźy zamienić na żółty lub zostawić biały ale dodać ciemne tło. Na białym podkładzie białych liter nie widzimy My ani drukarka 🙂

5. Jak wychodzi nadruk na papierach eko?

Druk na papierach ekologicznych jest ciężki. Papiery są porowate i dość pyliste. Nie jest to idealnie gładka kreda lub satyna przeznaczona do druku cyfrowego. Stąd nadruk nie jest idealnie kryjący.

Grafika może posiadać przetarcia spowodowane porowatością papieru.

Niektóre kolory mogą wyjść inaczej niż w projekcie dzieje się to przez nałożenie permanentnego nadruku na kolorowy papier. Można to porównać do nałożenia nie kryjącej farby na kolorowy papier, odcień na palecie będzie odbiegać od tego, który powstanie na papierze.

6. Jakie kolory najlepiej wychodzą na papierze sh recycled?

Najlepiej wychodzą kolory ciemne (jest większy kontrast pomiędzy drukiem a papierem). Ładnie wychodzą również kolory intensywne takie jak czysta czerwień (C:0, M:100, Y:100, K:0), zieleń a nawet żółć. Natomiast kolory pastelowe albo jasne są mało widoczne.

7. Jakie kolory nie wychodzą na papierach kolorowych?

Na papierze SH  recycled nie da się uzyskać kolorów takich jak różowy, turkusowy, jasno zielony itp..  Wszystkie kolory, które w swoim składzie mają biały zamiast niego będą mieć brązowy, np. intensywnie turkusowy na wydruku wyjdzie brudno morskim. Kolory posiadające w swoim składzie mało koloru nie wyjdą dobrze (C:15, M:30, Y:20, K:2)

8. Czy można wydrukować zdjęcie na papierze Sh?

Można, należy jedna pamiętać, że zdjęcia zamiast białych i jasnych fragmentów będą miały kolor tła. Zbyt ciemne zdjęcie będzie mało czytelne. Aby uzyskać ciekawy efekt zdjęcie powinno być przekontrastowane tak aby obraz i tło nie zlały się ze sobą.

9. Jaką technologią drukujemy?

Drukujemy metodą cyfrową.

Nie drukujemy offsetowo.

10. Jakie są możliwe rozmiary wizytówek?

Wizytówki drukujemy w dwóch formatach 50 x 90 mm albo w 55 x 85 mm

11. Jak można przesłać pliki?

Jeżeli plik jest mały najlepiej wysłać go mailem na adres biuro@paperstick.pl, Jeżeli plik jest duży najbezpieczniej skorzystać z darmowego portalu: wetransfer.com. Posiada on szybki transfer, dostajecie też informacje czy plik został przez nas ściągnięty.

12. Jak powinien być przygotowany plik audio do kopiowania?

Plik powinien być zapisany w postaci .wav  1411kb/s  – 44.1khz. Utwory powinny być opisane (nazwa utworu, czas)